C++ OD PODSTAW DO MATURY

Słowa - zadanie maturalne z roku 2018

(rozszerzenie, stara formuła)

Zadanie 1

Treść zadania

Podaj, ile słów w pliku slowa.txt kończy się na literę A.

Omówienie i przykładowe rozwiązanie

Spróbuj rozwiązać zadanie samodzielnie. Tylko w taki sposób możesz przygotować się do matury. Poniżej znajdziesz przykładowe rozwiązanie wraz z omówieniem. Zaglądnij tam dopiero po uzyskaniu przez Ciebie wyników. Porównaj Twoje rozwiązanie z przykładowym. Życzę, aby Twoje było lepsze.

W pliku znajdują się po dwa słowa w jednym wierszu. Dlatego w pętli, której zadaniem jest przejście przez wszystkie wiersze w pliku, odczytujemy za jednym razem oba słowa i zapisujemy do zmiennych (Listing 1: zmienne slowo1 i slowo2 - linia 2 i 3 kodu).

Dla każdego przeczytanego słowa badamy jego długość. Pomocną jest funkcja size(). Następnie dla każdego słowa odczytujemy ostatni znak, którego indeks równy jest długości słowa minus jeden (indeksy w tablicy rozpoczynają się od zera). Jeżeli ostatnim znakiem jest wielka litera A, zwiększamy wartość zmiennej pomocniczej "licznik".

Kompletny kod programu może wyglądać tak, jak poniżej (Listing 2).

Klucz CKE

Zwróć uwagę na to, że inaczej rozwiązuje się zadanie z kluczem odpowiedzi, a inaczej, gdy nieznane są nam wyniki. Na maturze nie ma dostępu do klucza, dlatego zapoznanie się z kluczem odłóż na sam koniec Twoich ćwiczeń.

Klucz CKE

W nagłówku zdjęcie z Wenecji

Źródło: https://fshoq.com/free-photos/p/267/panorama-of-venice (publikowane na wolnych licencjach)